Druk termiczny   

 

Zasadniczym elementem w drukarkach etykiet jest termiczna głowica drukująca. W zależności od tego na jakich mediach drukujemy mówimy o metodzie termicznej lub termotranferowej natomiast głowica dla obu metod jest ta sama.

W metodzie termicznej stosujemy materiał termoczuły - w zdecydowanej większości przypadków jest to papier termiczny ale może też to być tworzywo sztuczne na przykład polipropylen termiczny. Materiał termiczny w procesie druku bezpośrednio styka się z głowicą. Głowica zbudowana jest z elementów tzw. punktów grzejnych – materiał przemieszczając się pod głowicą ulega zaczernieniu w miejscach wa których punkty są aktywne ( gorące ) i w ten sposób powstaje zadany wydruk.


Technologia termiczna nie zapewnia odpowiedniej trwałości druku – zadrukowany tą metodą materiał może pod wpływem temperatury, silnego światła, tarcia mechanicznego ulec zaczernieniu natomiast z biegiem czasu sam wydruk może wyblaknąć (jak w paragonach fiskalnych). Metodę termiczną z tego powodu stosuje się tylko tam gdzie nie jest wymagana wysoka trwałość nie występują wyżej wymienione warunki i czas życia takiej etykiety czy przywieszki nie jest istotnie długi.

© Copyright Drukarki etykiet 2020. All Rights Reserved.

Layout: GRX.pl